70

HERBA POLONICA vol. 70

𝗛𝗲𝗿𝗯𝗮 𝗣𝗼𝗹𝗼𝗻𝗶𝗰𝗮

Kwartalnik wydawany nieprzerwanie od roku 1955, to czasopismo naukowe dostępne w systemie Open Access (bez opłat). Jest to jedyne w kraju specjalistyczne czasopismo naukowe poświęcone wszystkim aspektom badań nad roślinami zielarskimi oraz włóknistymi: taksonomii, ekologii, etnobotanice, uprawie, hodowli, przetwarzaniu, genetyce, fitochemii, fizjologii, biotechnologii, mikrobiologii, toksykologii, farmakologii, bioaktywności roślin, badaniom klinicznym, medycznemu zastosowaniu, technologii farmaceutycznej, żywności i suplementom diety, tkaninom prozdrowotnym, naturalnym barwnikom, kosmetologii.

🟢 W ocenie parametrycznej MNiSW kwartalnik posiada 70 punktów.

🟢 W kwartalniku są drukowane prace eksperymentalne i przeglądowe.W skali europejskiej brak jest podobnego czasopisma zajmującego się tak wieloma interdyscyplinarnymi zagadnieniami, dotyczącymi roślin zielarskich i włóknistych.
___________________________

Czasopismo naukowe „Herba Polonica” dostępne jest w formie drukowanej oraz w wersji elektronicznej: https://herbapolonica.pl/resources/html/cms/MAINPAGE

oraz na stronie Instytutu: https://iwnirz.pl/wydawnictwa/herba-polonica

𝗥𝗲𝗱𝗮𝗸𝘁𝗼𝗿 𝗡𝗮𝗰𝘇𝗲𝗹𝗻𝘆
dr hab. n. farm. Marcin Ożarowski, prof. IWNiRZ-PIB

𝗦𝗲𝗸𝗿𝗲𝘁𝗮𝗿𝘇 𝗥𝗲𝗱𝗮𝗸𝗰𝗷𝗶
dr Anna Krajewska-Patan
___________________________

W numerze 1 HERBA POLONICA w vol. 70 (2024r.) można zapoznać się z interesującymi nowościami z naukowego świata roślin:

1) W artykule, pt. „Fatty acids determination in Lychnis coronaria (L.) Murray ex Desr. raw materials by GC method” autorów z Narodowego Uniwersytetu Farmaceutycznego (Charków, Ukraina), przedstawiono interesujące wyniki dotyczące składu kwasów tłuszczowych ziela, liści, kwiatów, łodygi i nasion Lychnis coronaria, której surowiec stosowany jest w medycynie ludowej wielu krajów, ze względu na właściwości przeciwzapalne, przyspieszanie gojenia rany i w leczeniu hemoroidów. Wykazano z zastosowaniem chromatografii gazowej (GC), że wśród nienasyconych kwasów tłuszczowych w zielu, kwiatach, łodygach i nasionach dominował kwas linolowy, natomiast w liściach dominował kwas linolenowy. Jest nowe źródło tych znanych związków biologicznie czynnych.

2) w artykule, pt. „The analgesic effect of narcotic herbal remedies” autorów ze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, podkreślono, że ból jest jednym z najczęstszych objawów, które skłaniają ludzi do szukania pomocy lekarskiej, a w standardowej praktyce lekarskiej dobro pacjenta zależy od złagodzenia bólu. Niniejsza publikacja ma na celu przedstawienie przeglądu działania przeciwbólowego narkotycznych terapii ziołowych w szeregu sytuacji, w których wymagane jest leczenie bólu. Artykuł zawiera ciekawe informacje, ponieważ nadal istnieje zapotrzebowanie na innowacyjne podejścia do leczenia bólu.

3) W kolejnej pracy, pt. „Aspects of antibacterial properties of selected herbs” autorzy z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu przestawili ciekawe zestawienie informacji o wybranych i znanych roślinach zielarskich tj. Plantago lanceolata L., P. major L., Melissa officinalis L., Chelidonium majus L., Passiflora ligularis Juss. i Salvia officinalis L. Skupiono się na szczegółowym omówieniu ich właściwości leczniczych, składzie fitochemicznym i zastosowaniu terapeutycznym w leczeniu różnych chorób, ze szczególnym naciskiem na ich potencjał przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i gojący rany, które są kluczowe w leczeniu przewlekłych ran. Badania wskazują na obiecujące zastosowania ekstraktów roślinnych w leczeniu ran i infekcji skóry, szczególnie w leczeniu ran przewlekłych, które stanowią istotne wyzwania dla współczesnej medycyny.

4) w następnej pracy, pt. „Advancements in the prevention and treatment of benign prostatic hyperplasia, with particular emphasis on fireweed (Epilobium angustifolium L.) and nettle (Urtica dioica L.). A minireview”, autorka z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu dokonała przeglądu najnowszych osiągnięć w zakresie profilaktyki i leczenia pomocniczego łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH – benign prostatic hyperplasia) z zastosowaniem preparatów z wierzbówki kiprzycy oraz pokrzywy zwyczajnej. Autorka zwróciła uwagę, że BPH jest częstym i uciążliwym problemem dotykającym starszych mężczyzn, bowiem badania wskazują, że u ponad 50% mężczyzn po 60. roku życia mogą wystąpić objawy związane z BPH. Chociaż BPH nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, jego wpływ na funkcjonowanie układu moczowego może znacznie obniżyć jakość życia mężczyzny.

5) praca, pt. „The (un)known herb – fennel” autorów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przestawili aktualny stan wiedzy o dobrze znanym i szeroko stosowanym koprze włoskim (Foeniculum vulgare). Usystematyzowano obszar wiedzy na temat możliwości zastosowania kopru włoskiego i sugerowanego potencjału leczniczego ziela, szczególnie w chorobach cywilizacyjnych. Ze względu na swoje właściwości koper włoski może potencjalnie odegrać ważną rolę w leczeniu m.in. cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu oddechowego, czy zaburzeń czynnościowych jelit.

6) Autorki ostatniej pracy, pt. „Clitoria ternatea L. as a material for dyeing textile products made of protein fibers” z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich PIB, przedstawiły ciekawe badania dotyczące klitorii ternateńskiej (Clitoria ternatea L.), która ma zastosowanie nie tylko w medycynie, ale także jako barwnik spożywczy. Gatunek ten w Europie jest prawie nieznany jako barwnik do tekstyliów, w przeciwieństwie do krajów azjatyckich. Dlatego celem pracy była ocena właściwości barwienia materiałów tekstylnych wykonanych z włókien białkowych (wełny owczej i jedwabiu naturalnego) z użyciem ekstraktu wodnego z tej rośliny. Autorki podkreśliły, że naturalnie barwione tkaniny i dzianiny z włókien białkowych podnoszą atrakcyjność wyrobów wykonanych z tych materiałów.

Zachęcamy do lektury
Redakcja HERBA POLONICA


Data dodania: 08.05.2024

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.